"Έστω και διά ολίγα λεπτά ευρέθησαν ελεύθεροι" Μαρσέλ Νατζαρί

Mediafile not found

Αναρτήθηκε από: earnaou στις 10-02-2021

ΣυντελεστήςΕλισσάβετ Καλογιαννίδου, Σπυρίδων Κανταρτζής, Χρήστος Κολιοθωμάς, Εμμανουήλ-Γεώργιος Πανσίνης-Καραχάλιος, Ειρήνη Αρναούτη
ΚάλυψηΆουσβιτς-Μπίρκεναου 1944-1945, Αθήνα 2021
Σχετική ημέρα27 January
ΔημιουργόςΠρότυπο ΓΕ.Λ. Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης
Ημερομηνία10 February 2021
ΠεριγραφήΤο παρόν βίντεο αποτελεί μία καλλιτεχνική εκφραστική προσέγγιση της εξέγερσης των sondercommando στο στρατόπεδο εξόντωσης Άουσβιτς-Μπίρκεναου το 1944. Βασίζεται στη μελέτη πηγών και, πέρα από την εστίαση στους Εβραίους sondercommando ελληνικής καταγωγής, περνάει στη σύνδεση με το διεθνικό χαρακτήρα των γεγονότων. Το καλλιτεχνικό αυτό βίντεο συνδυάζει τη βασισμένη σε πηγές αφήγηση, με αυθεντική μουσική, συμβολική χορογραφία σύγχρονου χορού και συνδετικά συμβολικά πλάνα που παραπέμπουν στα τραγικά εκείνα γεγονότα.
Για τη δημιουργία του συνεργάστηκαν οι μαθητές Ελισσάβετ Καλογιαννίδου (Β' τάξη), Σπυρίδων Κανταρτζής (Β' τάξη), Χρήστος Κολιοθωμάς (Α' τάξη) του Πρότυπου ΓΕΛ Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης κατά το σχολικό έτος 2020-2021, ενώ για την εκτέλεση της μουσικής συνέβαλε φιλικά και ο Εμμανουήλ-Γεώργιος Πανσίνης-Καραχάλιος (Α' τάξη). Η έρευνα του θέματος και η δημιουργία του βίντεο έγινε υπό την επίβλεψη της εκπαιδευτικού ΠΕ06 Αγγλικών Ειρήνης Αρναούτη.
Σε όλα τα στάδια παραγωγής του βίντεο τηρήθηκαν αυστηρά τα μέτρα προστασίας κατά του COVID-19.
Γλώσσαel
ΕκδότηςΠρότυπο ΓΕ.Λ. Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης
Δικαιώματα χρήσηςΤο βίντεο έχει παραχθεί για εκπαιδευτικούς σκοπούς και δε μπορεί να χρησιμοποιηθεί για εμπορικούς λόγους.
ΘέμαΟλοκαύτωμα, Έλληνες Εβραίοι, sondercommando, εξέγερση, καλλιτεχνικό βίντεο, χορογραφία
Τίτλος"Έστω και διά ολίγα λεπτά ευρέθησαν ελεύθεροι" Μαρσέλ Νατζαρί
Τύποςκαλλιτεχνικό βίντεο