eΣΩΠΟΣ

Related day of the year02 April
CreatorΟι μαθητές της ΣΤ' τάξης του 3ου Δημοτικού Σχολείου Πολίχνης, 2013-2014
Date02 April 2014
DescriptionΟ eΣΩΠΟΣ είναι μια scratch δημιουργία των μαθητών της ΣΤ' τάξης του 3ου Δημοτικού Σχολείου Πολίχνης, που έγινε το έτος 2013-2014. Υπεύθυνος ήταν ο Εκπαιδευτικός Πληροφορικής ΠΕ19, Γιάννης Αυγερινός.
Είναι μια scratch δημιουργία, όπου ο μύθος του Αισώπου «Ο κάβουρας κι η αλεπού» ζωντανεύει με προγραμματισμό που κάναμε σε scratch.
Το σενάριο της ιστορίας το ξεκινήσαμε από κείμενα που υπάρχουν στο διαδίκτυο και το εμπλουτίσαμε με τους διαλόγους των ηρώων, με μια βατραχίνα, ένα λύκο (αντί για αλεπού) και με χιουμοριστική διάθεση. Την ηχογράφηση του σεναρίου και το χωρισμό της σε ηχητικά κομμάτια για να χρησιμοποιηθούν στο scratch, κάναμε με το ελεύθερο λογισμικό Audacity. Στο διαδίκτυο βρήκαμε τα σκηνικά και τους ήρωες της ιστορίας, αλλά για να είναι «όμορφοι» τους βάλαμε διάφανο φόντο με το ελεύθερο λογισμικό Gimp.
Η ιστορία σε τρεις γραμμές: Ο κάβουρας, ενώ ζει ευτυχισμένος στην ακρογιαλιά του, έχει τη φοβερή επιθυμία να γνωρίσει τη στεριά. Την απόφαση παίρνει, όταν η βατραχίνα τον συμβουλεύει να τολμήσει. Μετά από τον αρχικό θαυμασμό του για το μεγαλείο της στεριάς, ο κάβουρας συναντάει το λύκο…
Languageel
PublisherΓιάννης Αυγερινός Πληροφορικής ΠΕ19
RelationΤο μάθημα της Πληροφορικής στα Δημοτικά Σχολεία