eΣΩΠΟΣ

Αναρτήθηκε από: iavgerin στις 21-04-2014

ΣυντελεστήςΓιάννης Αυγερινός Πληροφορικής ΠΕ19
Σχετική ημέρα02 April
ΔημιουργόςΟι μαθητές της ΣΤ' τάξης του 3ου Δημοτικού Σχολείου Πολίχνης, 2013-2014
Ημερομηνία02 April 2014
ΠεριγραφήΟ eΣΩΠΟΣ είναι μια scratch δημιουργία των μαθητών της ΣΤ' τάξης του 3ου Δημοτικού Σχολείου Πολίχνης, που έγινε το έτος 2013-2014. Υπεύθυνος ήταν ο Εκπαιδευτικός Πληροφορικής ΠΕ19, Γιάννης Αυγερινός.
Είναι μια scratch δημιουργία, όπου ο μύθος του Αισώπου «Ο κάβουρας κι η αλεπού» ζωντανεύει με προγραμματισμό που κάναμε σε scratch.
Το σενάριο της ιστορίας το ξεκινήσαμε από κείμενα που υπάρχουν στο διαδίκτυο και το εμπλουτίσαμε με τους διαλόγους των ηρώων, με μια βατραχίνα, ένα λύκο (αντί για αλεπού) και με χιουμοριστική διάθεση. Την ηχογράφηση του σεναρίου και το χωρισμό της σε ηχητικά κομμάτια για να χρησιμοποιηθούν στο scratch, κάναμε με το ελεύθερο λογισμικό Audacity. Στο διαδίκτυο βρήκαμε τα σκηνικά και τους ήρωες της ιστορίας, αλλά για να είναι «όμορφοι» τους βάλαμε διάφανο φόντο με το ελεύθερο λογισμικό Gimp.
Η ιστορία σε τρεις γραμμές: Ο κάβουρας, ενώ ζει ευτυχισμένος στην ακρογιαλιά του, έχει τη φοβερή επιθυμία να γνωρίσει τη στεριά. Την απόφαση παίρνει, όταν η βατραχίνα τον συμβουλεύει να τολμήσει. Μετά από τον αρχικό θαυμασμό του για το μεγαλείο της στεριάς, ο κάβουρας συναντάει το λύκο…
Γλώσσαel
ΕκδότηςΓιάννης Αυγερινός Πληροφορικής ΠΕ19
ΣχέσηΤο μάθημα της Πληροφορικής στα Δημοτικά Σχολεία