Ημέρα Διατροφής-Δημοτικό Σχολείο Βίβλου

Mediafile not found

Αναρτήθηκε από: mtsirigo στις 24-04-2015

ΠεριγραφήΣτα πλαίσια των προγραμμάτων "Βιολογικά προϊόντα" και ¨Διατροφή" που πραγματοποιούνται από το σχολείο μας, πραγματοποιήσαμε την Τρίτη 10/3/2015 "Ημέρα διατροφής" για τους μαθητές μας και τους γονείς τους.Στόχος της εκδήλωσης ήταν οι μαθητές να γνωρίσουν τα πλεονεκτήματα της υγιεινής διατροφής και να έρθουν σε επαφή με λαχανικά και φρούτα που συμβάλλουν στην ευεξία του ανθρώπινου οργανισμού Οι μαθητές ενημερώθηκαν για τα βιολογικά προϊόντα, για τη χρησιμότητά τους και τον τρόπο αναγνώρισής τους και συμμετείχαν στην προετοιμασία μιας υγιεινής φρουτοσαλάτας την οποία και γεύτηκαν. Επιπρόσθετα γονείς και μαθητές ενημερώθηκαν για τον τρόπο υπολογισμού του Δείκτη Μάζας Σώματος και πραγματοποιήθηκε εμπεριστατωμένη ενημέρωση από την ειδική διατροφολόγο. Στη συνέχεια οι μαθητές έφαγαν το μεσημεριανό τους με φαγητά που ετοίμασαν οι γονείς με βιολογικά λαχανικά του σχολικού κήπου μας. Όλα τα παραπάνω αποτυπώθηκαν στο συγκεκριμένο βίντεο.
ΤίτλοςΗμέρα Διατροφής-Δημοτικό Σχολείο Βίβλου