Η Δίκη του Θηραμένη

Αναρτήθηκε από: lyknskop στις 24-05-2023

ΠεριγραφήΦέτος, στο μάθημα των Αρχαίων Ελληνικών της Α’ Λυκείου οι μαθητές διδάχτηκαν τη δίκη του Θηραμένη με έναν πρωτότυπο τρόπο! Η καθηγήτριά τους Λιούσα Στυλιανή αξιοποίησε, με τρόπο δημιουργικό, εμπνευσμένες εργασίες μαθητών προηγούμενων ετών, πολλοί από τους οποίους έχουν συγγένεια ή είναι γνωστοί των μαθητών της φετινής χρονιάς.
Το comic του μαθητή Στ. Καρυώτη διανεμήθηκε φωτοτυπημένο σε όλους τους μαθητές, οι οποίοι εντυπωσιάστηκαν από την ποιότητα και τη λεπτή αίσθηση του χιούμορ που το διακρίνει, ενώ τα αμοντάριστα πλάνα από τη δραματοποίηση της δίκης ανατέθηκαν ως εργασία στο μαθητή Θ. Βασιλακάκη, ο οποίος μας εξέπληξε με τις ψηφιακές του δεξιότητες και την ευαισθησία που αποτυπώνεται στο βίντεο που δημιούργησε.
ΤίτλοςΗ Δίκη του Θηραμένη