Σαμπετάϊ Τσιμίνο - Ένας Άνθρωπος Δικαίου

ΣυντελεστήςΑαρών Τσιμίνο
Δημιουργός3ο ΓΕΛ Καβάλας
Ημερομηνία05 February 2023
ΠεριγραφήΟ Σαμπετάϊ Τσιμίνο, η εμβληματική μορφή της εναπομείνασας μετά το Ολοκαύτωμα εβραϊκής κοινότητας της Καβάλας, αποτελεί πηγή έμπνευσης τόσο για τη δύναμη, ακεραιότητα & ακούραστη συνέπεια του χαρακτήρα του όσο και για την επίμονη προσπάθεια του να καταγράψει την ιστορία των Εβραίων της πόλης που εξοντώθηκαν στο κολαστήριο της Τρεμπλίνκα. Έθεσε ως κύριο ηθικό πρόταγμα στον εαυτό του, μετά το τέλος του πολέμου και την απώλεια της οικογένειάς του, μαζί με τη συντριπτική πλειονότητα των μελών της εβραϊκής κοινότητας της Καβάλας, την τεκμηρίωση της παρουσίας της και τη διάσωση της μνήμης της. Γι’ αυτό και ερεύνησε, συγκέντρωσε, συνέλεξε, ταξινόμησε και κληροδότησε σε επίσημους αρχειακούς φορείς στην Ελλάδα και στο Ισραήλ κάθε διασωθείσα πηγή για την κοινότητα και, κυρίως, για τις οικογένειες και τον καθένα προσωπικά, απ’ όσους χάθηκαν στο κρεματόριο της Τρεμπλίνκα. Είναι ο άνθρωπος που ταυτίστηκε με την ιστορική μνήμη των Καβαλιωτών Εβραίων μέσα από ένα ογκώδες έργο που με απίστευτη μεθοδικότητα άφησε παρακαταθήκη στις επόμενες γενιές. Το βίντεο που συνθέσαμε αποτελεί μια μικρή προσπάθεια να παρουσιάσουμε τον άνθρωπο με την πολύπτυχη και πολυσήμαντη προσωπικότητα που είναι η πηγή για όσα γνωρίζουμε για την εβραϊκή κοινότητα της Καβάλας και ο θεματοφύλακας της ιστορικής μνήμης. Η συνέντευξη που μας παραχώρησε ο γιος του, κ.Ααρών Τσιμίνο, ήταν μια μοναδική ευκαιρία για τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς του σχολείου μας να συναντηθούν με τη ζώσα ιστορία. Το παρόν βίντεο είναι το αποτέλεσμα της ερευνητικής δουλειάς που έκαναν οι μαθητές Μανδρανή Μαρία, Μωϋσιάδου Ευγενία & Κωνσταντίνος-Κρίστοφερ Νόλαν-Χιόνης, σε πλήθος πηγών σχετικών με το Ολοκαύτωμα, τον αφανισμό της Εβραϊκής Κοινότητας της Καβάλας, και τον αείμνηστο Σαμπετά Τσιμίνο. Η ομάδα μας επιθυμεί να εκφράσει την ευγνωμοσύνη της προς τον κ. Ααρών Τσιμίνο για την ανεκτίμητη βοήθεια που μας προσέφερε στην προσπάθεια δημιουργίας του βίντεο.
Γλώσσαel
ΕκδότηςΔημητριάδου Μαρίκα