Μνήμη και απουσία: η Εβραϊκή κοινότητα Πρέβεζας

Κάλυψη282 ΜΒ, Χρόνος:00:05:59
ΔημιουργόςΤσιτσέ Βασιλική, Παππάς Δημήτριος, Ξανθουδάκη Ελπίδα Άρτεμις
Ημερομηνία06 February 2023
ΠεριγραφήΤο βίντεο έχει μορφή ντοκιμαντέρ. Στηρίζεται στην προφορική μαρτυρία μιας ενενηντατριάχρονης Πρεβεζιάνας για την εβραϊκή κοινότητα Πρέβεζας για τις σχέσεις Χριστιανών και Εβραίων στην πόλη και για τον βίαιο εκτοπισμό των τελευταίων. Προβάλλεται φωτογραφικό υλικό της εποχής καθώς και δραματοποιημένες σκηνές με τη συμμετοχή μαθητων-τριων του σχολείου μας. Το βίντεο επενδύεται μουσικά με την πρωτότυπη μουσική εκπαιδευτικού του Μουσικού σχολείου Πρέβεζας. Στόχοι: α) Βιωματική προσέγγιση της ιστορικής μνήμης από τους μαθητές, β) καταγραφή και διαφύλαξη της μικροϊστορίας της πόλης μας, γ) προσέγγιση της φυσιογνωμίας της εβραϊκής κοινότητας Πρέβεζας και της ευρύτερης ιστορίας των εβραϊκών κοινοτήτων, δ) ευαισθητοποίηση για την εκδήλωση φαινομένων ρατσισμού μέσω της τραγικότητας των γεγονότων του Ολοκαυτώματος, ε) ανάπτυξη καλλιτεχνικών και τεχνολογικών δεξιοτήτων των μαθητών.
Γλώσσαel
ΕκδότηςΤσιτσέ Βασιλική, Παππάς Δημήτριος, Ξανθουδάκη Ελπίδα Άρτεμις