Δράση για την Παγκόσμια ημέρα για την εξάλειψη της βίας σε βάρος των γυναικών

Mediafile not found

Αναρτήθηκε από: 3lykkomo στις 03-12-2021

ΠεριγραφήΜε αφορμή την παγκόσμια ημέρα για την εξάλειψη της βίας σε βάρος των γυναικών και με πρωτοβουλία των Συμβούλων Σχολικής Ζωής, της κ. Παρασκευά Ευσταθίας (ΠΕ02), της κ. Παιδαράκη Κυριακίτσας (ΠΕ02) και της κ. Βερρή Ανδρονίκης (ΠΕ86), πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας, την Πέμπτη 25 Νοεμβρίου 2021, η επίσκεψη του ψυχολόγου του Ξενώνα Κακοποιημένων Γυναικών του Δήμου Κομοτηνής κ. Χρήστου Σερμπέζη. Η συγκεκριμένη εκπαιδευτική ενημέρωση αποτέλεσε μια συμβουλευτική και προληπτική κοινωνικοπαιδαγωγική δράση στο πλαίσιο της οποίας οι μαθητές ενημερώθηκαν για τα αναγνωριστικά σημάδια μιας κακοποιητικής συμπεριφοράς και ευαισθητοποιήθηκαν πάνω στο θέμα των γυναικοκτονιών, το οποίο λαμβάνει πια στις μέρες μας επιδημικές διαστάσεις. Ακολούθησε διάλογος και κατάθεση σκέψεων και προβληματισμών.
ΤίτλοςΔράση για την Παγκόσμια ημέρα για την εξάλειψη της βίας σε βάρος των γυναικών