Αναρτήθηκε από: 4dimpol στις 26-02-2015

ΣυντελεστήςΜπάρμπας Θεοχάρης ΠΕ70 Δασκάλων
Δημιουργός4ο Δημοτικό Σχολείο Πολίχνης
Ημερομηνία03 February 2015
ΠεριγραφήΗ Ε΄ τάξη (Ε1 και Ε2) του 4ου Δημοτικού Σχολείου Πολίχνης, το σχολικό έτος 2013-2014, παίρνει μέρος, ως μέλος του Περιφερειακού Δικτύου Φιλαναγνωσίας Κεντρικής Μακεδονίας, στη δράση με θέμα «Γνωρίζω τον τόπο μου μέσα από τη λογοτεχνία» με στόχο τη διασύνδεση της φιλαναγνωσίας και της τοπικής ιστορίας, μέσω της προσέγγισης του έργου ντόπιων συγγραφέων, αλλά και ποικίλων κειμένων (ποιήματα, δημοτικά τραγούδια, χρονογραφήματα κ.ά.) σχετικών με περιοχές της Κ. Μακεδονίας. Η τάξη μας επεξεργάστηκε ποικιλότροπα το βιβλίο «Ένας δεινόσαυρος στο μπαλκόνι μου» του Θεσσαλονικιού συγγραφέα Σάκη Σερέφα. Αποτέλεσμα της επεξεργασίας αυτής είναι ένα PowerPoint και μια ταινία στο Movie Maker με την τεχνική του slidemation περιδιαβαίνοντας στα αξιοθέατα της Θεσσαλονίκης.
Γλώσσαel
ΕκδότηςΜπάρμπας Θεοχάρης ΠΕ 70 Δασκάλων
ΘέμαΦιλαναγνωσία τοπική ιστορία λογοτεχνία
ΤίτλοςΦιλαναγνωσία και τοπική ιστορία: «Γνωρίζω τον τόπο μου μέσα από τη λογοτεχνία» Ε΄ τάξη 4ο ΔΣ Πολίχνης 2013-4