Μνημεία Παγκόσμιας Κληρονομιάς Unesco από το ΣΤ2

Contributor
Creator
Date
Description Την περασμένη χρονιά δεν προλάβαμε να ασχοληθούμε όσο θα θέλαμε με την δημιουργία παρουσιάσεων. Για αυτόν τον λόγο αποφασίσαμε ότι η πρώτη εργασία μας για την νέα χρονιά θα ήταν η ολοκλήρωση των παρουσιάσεων που έμειναν ανολοκλήρωτες λόγο Covid-19. Το θέμα μας ήταν ήταν Μνημεία Παγκόσμιας Κληρονομιάς της Unesco. Κάθε ομάδα είχε αναλάβει, μετά από κλήρωση, την παρουσίαση ενός Μνημείου.

Κατά την διάρκεια υλοποίησης της εργασίας μας:

Αναζητήσαμε πληροφορίες στο Διαδίκτυο έχοντας πρώτα ενεργοποιήσει την επιλογή ασφαλούς αναζήτησης της μηχανής αναζήτησης Google.
Αναζητήσαμε & αποθηκεύσαμε εικόνες με άδεια Creative Commons & μεγάλης ανάλυσης.
Αντιγράψαμε από την ιστοσελίδα της Βικιπαίδειας όποια πληροφορία θεωρήσαμε σημαντική κάνοντας αναφορά στην προέλευσης των πληροφοριών αυτών.
ασχοληθήκαμε με τους χρωματικούς συνδυασμούς, τις κινήσεις & τις μεταβάσεις.

Μετά από αρκετούς μήνες δουλειάς οι παρουσιάσεις μας ήταν έτοιμες… και όπως θα δείτε είναι ότι καλύτερο έχουν κάνει τα παιδιά μέχρι σήμερα!

Μουσική: Ludovico Einaudi.
Publisher