Αναρτήθηκε από: evatsala στις 08-05-2023

ΔημιουργόςΤσαλαβρέτα Ευαγγελία
ΠεριγραφήΜια συνεργατική δράση της Δ΄τάξης του 13ου δημοτικού σχολείου Βόλου με το 6ο και 26ο νηπιαγωγεία Βόλου. Οι μαθητές αναλαμβάνοντας τον ρόλο των δασκάλων γνώρισαν τον συνθέτη Νότη Μαυρουδή στους μικρούς μαθητές. Συζήτησαν για τα τραγούδια του, τους βοήθησαν να ανακαλύψουν τα μηνύματα που ξεπροβάλλουν από αυτά έκαναν κατασκευές και στο τέλος τραγούδησαν μαζί. Μια δράση που αποσκοπούσε στην ανάπτυξη δεξιοτήτων όπως, της επικοινωνίας, της συνεργασίας, της ενσυναίσθησης, της δημιουργίας. Μια άλλη επιδίωξη της δράσης ήταν να συντελέσει στην ομαλή μετάβαση των νηπίων στο δημοτικό. Επιπρόσθετα ανέδειξε τα οφέλη της συνεργασίας και στο επίπεδο των εκπαιδευτικών διαφορετικών βαθμίδων και ειδικοτήτων.
ΤίτλοςΜε τα τραγούδια του Νότη Μαυρουδή ονειρεύομαι, ελπίζω, τον κόσμο με αισιοδοξία ατενίζω!