Posted by: 4dimpol on 27-02-2015

ContributorΜπάρμπας Θεοχάρης ΠΕ70 Δασκάλων
Creator4ο Δημοτικό Σχολείο Πολίχνης Ε΄
Date03 February 2015
Description• Στα πλαίσια του περιβαλλοντικού προγράμματος της Ε΄ τάξης, σχολικό έτος 2013-2014, "ΚΛΙΜΑΤΙΚΕΣ ΑΛΛΑΓΕΣ - ΑΚΡΑΙΑ ΚΑΙΡΙΚΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ – ΤΟ ΦΥΣΙΚΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ (ΛΙΜΝΕΣ)» πραγματοποιήθηκε διήμερη εκπαιδευτική επίσκεψη στην ευρύτερη περιοχή της Καστοριάς και της Φλώρινας. Επισκεφτήκαμε την παραλίμνια περιοχή της λίμνης της Καστοριάς και το Ενυδρείο της όπου και ξεναγηθήκαμε από βιολόγο. Το ενυδρείο φιλοξενεί 39 είδη ψαριών από λίμνες και ποτάμια των Βαλκανίων. Ακολούθως μεταβήκαμε στο Δισπηλιό, τον λιμναίο προϊστορικό νεολιθικό οικισμός και στο Περιβαλλοντικό Κέντρο Μελίτης (Βεύη) για να πάρουμε μέρος στην α΄φάση του εκπ/κού προγράμματος "Ταξίδι στη χώρα των λιμνών (Πρέσπες)". Την επόμενη μέρα η β΄ φάση του προγράμματος περιελάμβανε:
• Επίσκεψη στο Κέντρο Πληροφόρησης Αγίου Γερμανού του Φορέα Διαχείρισης Εθνικού Δρυμού Πρεσπών. Εφοδιασμός με υλικά μελέτης πεδίου, ατομικά και ομαδικά.
• Στάση και ενημέρωση στο θυρόφραγμα στη θέση Κούλα, στο σημείο που ενώνονται οι δύο λίμνες. Μέτρηση στάθμης του νερού.
• Μικρή διαδρομή πεζοπορίας στο λόφο Κρίνα. Παρατήρηση της λεκάνης απορροής, καταγραφή των ανθρώπινων δραστηριοτήτων και των συνεπειών τους στο λιμναίο σύστημα (αλληλεπίδραση λίμνης-ανθρώπων). Παρατήρηση χλωρίδας και ορνιθοπανίδας. Παρατήρηση πουλιών με κιάλια και τηλεσκόπια στη μεγαλύτερη αποικία αναπαραγωγής αργυροπελεκάνων στον κόσμο!
• Περιήγηση μέσω πεζογέφυρας στο νησάκι του Αγίου Αχιλλείου. Επίσκεψη σε βυζαντινά μνημεία (Βασιλική Αγίου Αχιλλείου).
• Ξενάγηση στο Θεματικό Κέντρο Πύλης Πρεσπών του Φορέα Διαχείρισης, με θέα τη Μικρή Πρέσπα.
• Εργασία δίπλα στη λίμνη: Παρατήρηση παρόχθιας βλάστησης. Μέτρηση θερμοκρασίας νερού και εδάφους. Καταγραφή του βαθμού ρύπανσης των λιμνών με τη βοήθεια βιοδεικτών και φυσικοχημικών τεστ.
• Η εκπ/κή επίσκεψή μας περιελάμβανε και παρακολούθηση δράσης του ΑΡΚΤΟΥΡΟΥ, την περιβαλλοντική οργάνωση για την προστασία της άγριας ζωής και του φυσικού περιβάλλοντος στο χωριό Νυμφαίο αλλά δεν κατέστη δυνατή να γίνει λόγω… καταρρακτώδους βροχής!
Languageel
PublisherΜπάρμπας Θεοχάρης ΠΕ70 Δασκάλων
Subjectπεριβαλλοντικό πρόγραμμα κλιματικές αλλαγές φυσικό περιβαλλον λίμνες
TitleΠεριβαλλοντικό πρόγραμμα: "ΚΛΙΜΑΤΙΚΕΣ ΑΛΛΑΓΕΣ - ΑΚΡΑΙΑ ΚΑΙΡΙΚΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ – ΤΟ ΦΥΣΙΚΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ (ΛΙΜΝΕΣ)