Αναρτήθηκε από: lyknpera στις 03-02-2015

Ημερομηνία27 November 2014
ΠεριγραφήΟ Θανάσης Κυριακίδης, μαθητής της Γ' Λυκείου του ΓΕ.Λ. Νέας Περάμου Καβάλας, είναι ο νικητής του ετήσιου Πανευρωπαϊκού Διαγωνισμού Μετάφρασης Juvenes Translatores για την Ελλάδα. Ο Θανάσης και άλλοι τέσσερις μαθητές του Λυκείου μας διαγωνίστηκαν με τους μαθητές 20 Λυκείων της χώρας μας, Δημοσίων και Ιδιωτικών, και η μετάφραση του Θανάση αξιολογήθηκε ως η καλύτερη όλων. Οι μεταφραστές της Ευρωπαϊκής Επιτροπής έκριναν ότι το κείμενο της μετάφρασης του Θανάση ήταν το ακριβέστερο, έρρεε καλύτερα και περιείχε τις εξυπνότερες λύσεις στα διάφορα μεταφραστικά προβλήματα. Θετικά σχόλια έκανε και για την επίδοση των υπόλοιπων μαθητών του Λυκείου μας που συμμετείχαν στο διαγωνισμό ο Αντιπρόσωπος της Ευρωπαϊκής Επιτροπής στην Αθήνα, κ. Παναγιώτης Αλεβαντής. Οι μαθητές αυτοί είναι οι: Αγγελική Χαραλαμπίδου, Κυριάκος Οφλίδης, Χαράλαμπος Γραντζίδης και Λεωνίδας Κλειτσιώτης.
ΤίτλοςJuvenes Translatores 2014 Ο νικητής του Πανευρωπαϊκού Διαγωνισμού Μετάφρασης: Θανάσης Κυριακίδης - ΓΕΛ Νέας Περάμου