e²(twinning+safety) μία υπεύθυνη και ασφαλής συνεργασία

Mediafile not found

Αναρτήθηκε από: alouvris στις 18-12-2014

Συντελεστήςο ίδιος
ΚάλυψηΜουσική επένδυση: Νόελ Κουτλής - Morning Dream (instr.)
Σχετική ημέρα10 February
ΔημιουργόςΆρης Λούβρης
Ημερομηνία18 December 2014
ΠεριγραφήΑπό το 2005, που πρωτοξεκίνησε, το eTwinning προάγει την υπεύθυνη χρήση του διαδικτύου και έχει αναπτύξει ένα ασφαλές περιβάλλον για να συνεργάζονται μέσω διαδικτύου εκπαιδευτικοί και μαθητές. Τη σχολική χρονιά 2014-2015, η Ασφάλεια στο Διαδίκτυο (eSafety) βρίσκεται στο επίκεντρο χάρη σε μια σειρά δραστηριοτήτων, περιλαμβάνοντας μια νέα συνεργασία με το πρόγραμμα eSafety και την ανάπτυξη μαθησιακών πόρων και ευκαιριών για το eTwinning.
O ενημερωτικός κόμβος «Ασφάλεια στο Διαδίκτυο» http://internet-safety.sch.gr του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου (ΠΣΔ), με την έναρξη της σχολικής χρονιάς 2013-2014, ξεκίνησε συνεργασία με την πύλη esafetylabel του Ευρωπαϊκού Σχολικού Δικτύου (EUN) στο πλαίσιο της πιστοποίησης σχολείων για την Ασφάλεια στο Διαδίκτυο.
Το eTwinning πλέον έχει ξεκινήσει μια νέα συνεργασία με το πρόγραμμα eSafety Label, την υπηρεσία πιστοποίησης και υποστήριξης για τα σχολεία σε όλη την Ευρώπη. Στο παρόν αναλύουμε το εργαλείο το οποίο περιλαμβάνει ένα σύστημα πιστοποίησης, αυτό-αξιολόγησης και εξατομικευμένου σχεδίου δράσης, ένα ευρύ φάσμα πόρων και μια διαδικτυακή κοινότητα στην οποία οι χρήστες μπορούν να ανταλλάσσουν ιδέες και εμπειρίες, Επίσης αναλύονται από τη σκοπιά του εθνικού συντονιστή, οι καθόλα επιτυχημένοι ποσοτικοί δείκτες, μέχρι στιγμής για τη χώρα μας.
Γλώσσαel
Εκδότηςο ίδιος
Θέμαesafety etwinning ασφάλεια Διαδίκτυο
Τίτλοςe²(twinning+safety) μία υπεύθυνη και ασφαλής συνεργασία