"17 μέρες και 10 ώρες"

Mediafile not found

Posted by: evianagno on 04-02-2022

ContributorΜαθητές: Α. Αναματερού, Λ. Γαντζούδης, Π. Κοντού, Επιβλέπουσα καθηγήτρια: Ε. Αναγνωστάκη
CreatorΜαθητές του 27ου ΓΕΛ Αθηνών
Date04 February 2022
DescriptionΜια βόλτα στο Μνημείο Ολοκαυτώματος των Ελλήνων Εβραίων στο κέντρο της Αθήνας τη Διεθνή Ημέρα μνήμης των θυμάτων, παρακινεί δύο μαθήτριες να ανατρέξουν στο κρυμμένο ημερολόγιο της Εβραίας γιαγιάς που έζησε τη φρίκη του Στρατοπέδου Συγκέντρωσης. Οι λέξεις του ημερολογίου αναδύουν τα συναισθήματα μιας νεαρής κοπέλας για ένα έρωτα που δε του έμελλε να καρποφορήσει στη δίνη των διωγμών. Ταυτόχρονα, ξεδιπλώνονται ιστορικά γεγονότα για τη συμβολή των Ελλήνων Εβραίων στην Αντίσταση κατά τον 2ο Παγκόσμιο πόλεμο, τον κατατρεγμό τους από τους Γερμανούς και τον ηρωισμό μιας μερίδας συνανθρώπων τους να τους δώσουν καταφύγιο και να τους γλυτώσουν από τη λαίλαπα του τρόμου.
Languageel
Publisher27ο ΓΕΛ Αθηνών
RelationΜαθητικός Διαγωνισμός με θέμα το Ολοκαύτωμα
Rightsμε επιφύλαξη πνευματικών δικαιωμάτων