"17 μέρες και 10 ώρες"

Mediafile not found

Αναρτήθηκε από: evianagno στις 04-02-2022

ΣυντελεστήςΜαθητές: Α. Αναματερού, Λ. Γαντζούδης, Π. Κοντού, Επιβλέπουσα καθηγήτρια: Ε. Αναγνωστάκη
ΔημιουργόςΜαθητές του 27ου ΓΕΛ Αθηνών
Ημερομηνία04 February 2022
ΠεριγραφήΜια βόλτα στο Μνημείο Ολοκαυτώματος των Ελλήνων Εβραίων στο κέντρο της Αθήνας τη Διεθνή Ημέρα μνήμης των θυμάτων, παρακινεί δύο μαθήτριες να ανατρέξουν στο κρυμμένο ημερολόγιο της Εβραίας γιαγιάς που έζησε τη φρίκη του Στρατοπέδου Συγκέντρωσης. Οι λέξεις του ημερολογίου αναδύουν τα συναισθήματα μιας νεαρής κοπέλας για ένα έρωτα που δε του έμελλε να καρποφορήσει στη δίνη των διωγμών. Ταυτόχρονα, ξεδιπλώνονται ιστορικά γεγονότα για τη συμβολή των Ελλήνων Εβραίων στην Αντίσταση κατά τον 2ο Παγκόσμιο πόλεμο, τον κατατρεγμό τους από τους Γερμανούς και τον ηρωισμό μιας μερίδας συνανθρώπων τους να τους δώσουν καταφύγιο και να τους γλυτώσουν από τη λαίλαπα του τρόμου.
Γλώσσαel
Εκδότης27ο ΓΕΛ Αθηνών
ΣχέσηΜαθητικός Διαγωνισμός με θέμα το Ολοκαύτωμα
Δικαιώματα χρήσηςμε επιφύλαξη πνευματικών δικαιωμάτων