Συνέντευξη απο τη γιαγιά για τα σχολικά της χρόνια

Posted by: myteyg on 22-11-2021

Contributor
Creator
Date
DescriptionΤο απόσπασμα "Η Νέα Παιδαγωγική" από το αυτοβιογραφικό έργο του Ν. Καζαντζάκη "Αναφορά στον Γκρέκο" στο μάθημα της Νεοελληνικής Λογοτεχνίας της Α Γυμνασίου αποτέλεσε την αφορμή και την πηγή εμπνευσής μας, για να πραγματοποιήσουμε μια πρωτότυπη εργασία, μια συνέντευξη από τον παππού ή τη γιαγιά για τα σχολικά τους χρόνια. Στόχος της εργασίας αυτής ήταν να ενημερωθούμε για τις παλιότερες συνθήκες εκπαίδευσης και το τότε εκπαιδευτικό σύστημα, να το συγκρίνουμε με το σημερινό και ίσως να συνειδητοποιήσουμε πόσο τυχεροί ή άτυχοι είμαστε σήμερα. Όλοι οι μαθητές έκαναν εξαιρετική δουλειά και οι εργασίες τους ήταν υποδειγματικές, αλλά η μαθήτρια Τσαϊρη Μαρίνα-Θεβρωνία είχε την πρωτοβουλία να ηχογραφήσει την γιαγιά της την ώρα που της έπαιρνε συνέντευξη. Έτσι, συνδυάζοντας την ηχογράφηση, εικόνες από το παρελθόν και νοσταλγική μουσική δημιουργήσαμε το βίντεο αυτό.
Publisher
Subject
TitleΣυνέντευξη απο τη γιαγιά για τα σχολικά της χρόνια
Type