δράσεις

Φεστιβάλ κινηματογράφου Χανίων - CineΜαθήματα

Τα cine-Μαθήματα αποτελούν την εκπαιδευτική δράση του Φεστιβάλ Κινηματογράφου των Χανίων / Chania Film Festival (CFF).

Σχεδιάζονται και υλοποιούνται από την Πολιτιστική Εταιρεία Κρήτης.

Τελούν υπό την Αιγίδα των υπουργείων Παιδείας και Πολιτισμού και στηρίζονται από την Βουλή των Ελλήνων. Συνδιοργανόνονται από την Περιφέρεια Κρήτης, την Περιφερειακή Ενότητα Χανίων, το Πνευματικό Κέντρο Χανίων και τους Δήμους Χανίων και Πλατανιά.

3o Φεστιβάλ Μαθητικών Ταινιών CAMERA ON 2017

Ο κινηματογράφος δεν πρέπει να αντιμετωπίζεται απλώς ως ένα εποπτικό μέσο διδασκαλίας αλλά πάνω από όλα ως μία Τέχνη που συναρπάζει τους μαθητές και αξιοποιεί ευφυώς και άμεσα κάθε νέα τεχνολογική ανακάλυψη (ψηφιακή εικόνα και ήχο, υπολογιστές κλπ.), Η κινηματογραφική παιδεία μπορεί να συμβάλλει με μοναδικό τρόπο στην ανάπτυξη της προσωπικότητας των εφήβων τόσο στο συναισθηματικό τομέα, όσο και στο βουλητικό και στο γνωστικό, καθώς όπως είπε ο Κανούντο είναι «ένας υπέροχος συμβιβασμός μεταξύ των ρυθμών του χώρου (πλαστικές τέχνες) και των ρυθμών του χρόνου (μουσική και ποίηση)».

Σχετικά με τη δημιουργία ταινιών

Η σελίδα αυτή περιέχει πηγές και πληροφορίες σχετικές με τη δημιουργία βίντεο και προβλέπεται να ανανεώνεται συχνά, όποτε έρχεται στα χέρια μας νέο υλικό.

Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Ψηφιακής Δημιουργίας «Τα φύλ(λ)α του περιβάλλοντος»

Η Γενική Γραμματεία Ισότητας των Φύλων (Γ.Γ.Ι.Φ.) του Υπουργείου Εσωτερικών και Διοικητικής Ανασυγκρότησης σε συνεργασία με την Εκπαιδευτική ΡαδιοΤηλεόραση του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων διοργανώνουν τον Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό δημιουργίας video και blog – ιστολογίου, «Τα Φύλ(λ)α του Περιβάλλοντος» για τους/τις μαθητές/μαθήτριες των σχολικών μονάδων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της χώρας.

Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Ψηφιακής Δημιουργίας «ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ»

Η Γενική Γραμματεία Ισότητας των Φύλων (Γ.Γ.Ι.Φ.) του Υπουργείου Εσωτερικών και Διοικητικής Ανασυγκρότησης σε συνεργασία με την Εκπαιδευτική Ραδιοτηλεόραση