Erasmus+ Geoparks 2016 - 18

Αναρτήθηκε από: lykpeirm στις 15-04-2018

ΠεριγραφήΤο Πειραματικό ΓΕ.Λ. Μυτιλήνης του Πανεπιστημίου Αιγαίου συμμετέχει, για τα σχολ. έτη 2016-18, από κοινού με σχολεία της Ισπανίας, Πορτογαλίας και Γαλλίας στο εκπαιδευτικό χρηματοδοτούμενο Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα ERASMUS+, ΚΑ2, με θέμα τα Γεωπάρκα.

Την ομάδα των συνεργαζόμενων σχολείων συγκροτούν: τα Lycee Alexandra David Neel, της Γαλλίας, Agrupamento de Escolas de Arouca, της Πορτογαλίας και σε ρόλο συντονιστή το I.E.S Campos de Amaya, της Ισπανίας.

Το πρόγραμμα είναι διετούς διάρκειας και προβλέπει ανταλλαγή επισκέψεων από ομάδες μαθητών και συνοδών καθηγητών στις περιοχές που έχουν χαρακτηριστεί ως Γεωπάρκα στις χώρες που συμμετέχουν. Η Λέσβος, στο σύνολό της, ανήκει στο παγκόσμιο δίκτυο Γεωπάρκων που προστατεύονται από την UNESCO.
ΤίτλοςErasmus+ Geoparks 2016 - 18