Το Ολοκαύτωμα της Βιάννου 14-16 Σεπτεμβρίου 1943

Contributor
Creator
Date
Description3ο βραβείο στον 3ο Πανελλήνιο Μαθητικό και Φοιτητικό Διαγωνισμό Ιστορικού Ντοκιμαντέρ με θέμα «Προσεγγίζουμε κριτικά το παρελθόν: Πρόσωπα, γεγονότα και ιδέες από τη νεότερη και σύγχρονη ελληνική, ευρωπαϊκή και παγκόσμια Ιστορία», που συνδιοργάνωσαν το Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα «Ιστορική Έρευνα, Διδακτική και Νέες Τεχνολογίες» του Ιονίου Πανεπιστημίου , το περιοδικό ΝΕΑ ΠΑΙΔΕΙΑ και η ΕΡΤ.

Συντελεστές του ντοκιμαντέρ:

Μαθητές: Ζαχαρίας Αναστασάκης, Ιπποκράτης Αρχαβλάκης, Μανώλης Βελεγράκης, Μαρία Βενέρη, Γιώργος Βενέρης, Ευαγγελία Βερβελάκη, Γιώργος Δασκαλάκης, Ευτυχία Καλογιαννάκη, Ελένη Κριτσωτάκη, Γεωργία Κυπριωτάκη, Ληδαλένα Λεβέντη, Γιώργος Μαργαρίτης, Λυδία Μαυράκη, Γρηγόρης Παπαδοσπυριδάκης, Ορέστης Ραπτόπουλος, Ιάσονας Ροβιθάκης, Μαρία Σαμαριτάκη, Ευγενία Σταματάκη, Μαρία Στρατήγη, Παντάνασσα Τέλλιου, Αλέξης Τουπής, Ειρήνη Τσούρρη, Λεύτερης Φθενός, Γιώργος Φραγκιαδάκης

Εκπαιδευτικοί: Μαρία Πολυχρονάκη, Βαρβάρα Ρούσσου

Αφήγηση: Μανώλης Κουρούμαλης

Τεχνική Επεξεργασία: Ευτυχία Καλογιαννάκη, Γιώργος Μαργαρίτης , Νίκος Ψαρομήλιγκος

Μουσική Επένδυση: Ζαχαρίας Αναστασάκης (λαούτο), Ελεάννα Πιτσικάκη (κανονάκι), Ζαχαρίας Ρακιντζάκης (λύρα)

Συντονιστές εκπαιδευτικοί: Μανώλης Κουρούμαλης, Νίκος Ψαρομήλιγκος

ΠΗΓΕΣ
Προσωπικές συνεντεύξεις.
Γ. Χρηστάκης, Κ. Γ Στεφανάκης, "Επαρχία Βιάννου, 1940-1945: το ολοκαύτωμα του 1943".
Η. Α. Richter, "Η μάχη της Κρήτης", μετάφραση Ε. Παναγιωτάτου, Εκδόσεις Γκοβόστη.
Ν. Καζαντζάκης, I. Κακριδής και I. Καλιτσουνάκης, "Έκθεσις της Κεντρικής Επιτροπής Διαπιστώσεως Ωμοτήτων εν Κρήτη".
Α. Beevor, "Κρήτη: η μάχη και η αντίσταση", μετάφραση Π. Μακρίδης, Εκδόσεις Γκοβόστη.
ert-archives.gr: Αποσπάσματα από το ντοκιμαντέρ "Ελλάδα Β' Παγκόσμιος Πόλεμος", παραγωγής ΥΕΘΑ 1993-1994.

Οι φωτογραφίες του ντοκιμαντέρ προέρχονται από το βιβλίο των Γ. Χρηστάκη, Κ. Γ Στεφανάκη, "Επαρχία Βιάννου, 1940-1945: το ολοκαύτωμα του 1943", και από διαδικτυακές πηγές.

Ευχαριστούμε τους:
Νικόλαο Βερβελάκη
Γιάννη Βερυκοκάκη
Γεώργιο Δασκαλάκη
πατέρα Μανώλη Στρατάκη
για τις προσωπικές τους μαρτυρίες
και ιδιαιτέρως τον δημοσιογράφο Μανώλη Σπανάκη για την πολύτιμη βοήθειά του
Publisher
Subject