Η Φυγή - Συρία 2016

Σχετική ημέρα20 June
ΔημιουργόςΠαναγιωτοπούλου Γεωργία
Ημερομηνία12 March 2016
ΠεριγραφήΤαινία μικρού μήκους - animation: "H ΦΥΓΗ"
Προσπαθούμε μέσα από την ταινία - animation που δημιουργήσαμε, να αναδείξουμε το δράμα του Συριακού λαού, να ευαισθητοποιήσουμε το θεατή και να τον κάνουμε να προβληματιστεί και ίσως να δράσει με τον τρόπο του.
“Δύο νέοι, ο Άντυ και η Μύριαμ, οι οποίοι ζουν στη Συρία και έχουν χάσει πολλούς συγγενείς και φίλους αποφασίζουν να φύγουν για την Ευρώπη. Από τη μια οικογένεια έχουν μείνει ο πατέρας και ο γιός του, ο Άντυ και από την άλλη ο πατέρας με τα δυο παιδιά του ένα γιό και μια κόρη, τη Μύριαμ. Όμως λίγο πριν φύγουν, σκοτώνεται ο πατέρας του νεαρού σε ένα βομβαρδισμό οπότε αυτός δε φεύγει αλλά παραμένει για λίγες μέρες ακόμα στη Συρία. Μια φίλη τους, η Ντινάι εύχεται και αυτή να μπορούσε να φύγει από τον πόλεμο αλλά ο αδελφός της, ο Μετάι, βρίσκεται σοβαρά τραυματισμένος σε ένα Νοσοκομείο της Συρίας. Γλύτωσε με πολλά τραύματα σε ένα βομβαρδισμό πού έγινε στο σχολείο που βρισκόταν. Φεύγουν από την πατρίδα τους με την ελπίδα πως θα γλιτώσουν από τη φρίκη του πολέμου και θα ζήσουν μια ζωή με ασφάλεια στην Ευρώπη. Παίρνουν μαζί τους ελάχιστα πράγματα και τις αναμνήσεις τους και αφού πληρώσουν τους διακινητές τους, μετακινούνται μέσα στην Τουρκία, ώσπου μετά από πολλές δυσκολίες, φθάνουν σε ένα καταυλισμό απέναντι από το νησί της Λέσβου. Εν τω μεταξύ από ένα βομβαρδισμό στο Νοσοκομείο της Συρίας, εκτός των άλλων χάνεται και ο τραυματισμένος αδελφός της Ντινάι, της φίλης των παιδιών. Ο Άντυ τους προλαβαίνει στον καταυλισμό και μετά από λίγες μέρες, όλοι μαζί μπαίνουν σε μια βάρκα με πολλούς ακόμα πρόσφυγες με αρχικό προορισμό τη Λέσβο και τελικό κάποια άλλη χώρα της Ευρώπης. Δυστυχώς όμως αυτή η βάρκα στα κρύα νερά του Αιγαίου γίνεται ο υγρός τάφος 10 ανθρώπων, μεταξύ αυτών και δυο μικρών παιδιών. Στη Μυτιλήνη οι κάτοικοι μαζί με πολλούς εθελοντές τους βοηθούν, τους υποστηρίζουν και τους προσφέρουν ότι μπορούν…”
Αυτό τo video-animation ξεκίνησε σαν μέρος εργασίας στο μάθημα "Κινούμενα γραφικά και ψηφιακή εικονογράφηση" στο ΠΜΣ "Οπτικοακουστικές Τέχνες στη Ψηφιακή Εποχή" στο Ιόνιο Πανεπιστήμιο και ακολούθως εμπλουτίστηκε με τη συμμετοχή και τις φωνές των 17 πρωταγωνιστών - μαθητών της Γ' Γυμνασίου του σχολείου μας.
Γλώσσαel
ΕκδότηςΠαναγιωτοπούλου Γεωργία
Θέμαφυγή, Συρία, πρόσφυγες
ΤίτλοςΗ Φυγή - Συρία 2016
ΤύποςΚοινωνικό

Μράβο σας. Πολύ ωραία δουλειά!