"DLS on ESR"Radio Show 3 (Μέρος 2ο: γαλλικά, γερμανικά, ελληνικά)

Αναρτήθηκε από: ntzitzi στις 11-07-2015

ΠεριγραφήΤο 10ο Δημοτικό Σχολείο Ηλιούπολης συμμετέχει για δεύτερη χρονιά στο European School Radio στα πλαίσια του eTwinning project «Digital Life Skills on ESR» . Η Στ' τάξη, σε συνεργασία με το Γυμνάσιο Leonardo da Vinci από την Ιταλία και το 8th Primary School of Orląt Lwowskich από την Πολωνία, ετοιμάζει 15λεπτες ραδιοφωνικές εκπομπές που μεταδίδονται στην Ευρωπαϊκή Ζώνη του Μαθητικού Ραδιοφώνου (18:00 -19:00) σε τυχαία σειρά από Δευτέρα έως Παρασκευή και αναφέρονται στα αποτελέσματα της συνεργασίας των τριών σχολείων. Κάθε εκπομπή αποτελείται από 6 σύντομα κείμενα, το καθένα από σε μια από τις ακόλουθες Ευρωπαϊκές γλώσσες: αγγλικά, ιταλικά, πολωνικά, γαλλικά, γερμανικά και ελληνικά. Στην 3η μας ραδιοφωνική εκπομπή μαθητές και μαθήτριες από τα τρία συμμετέχοντα σχολεία παρουσιάζουν την τρίτη δραστηριότητα του eTwinning έργου μας «Δεξιότητες Ζωής, Ψηφιακά και Ραδιοφωνικά». Η δραστηριότητα έχει θέμα τις προκαταλήψεις και τίτλο «Με ποιον θα ήελες να ζήσεις;» και βασίζεται στο εγχειρίδιο δραστηριοτήτων των Cliff Parry και Μαρίας Νομικού «Δεξιότητες Ζωής: Διαμορφώνοντας Ενεργούς Πολίτες» (Βρετανικό Συμβούλιο). Η δραστηριότητα ξεκινά με την ιστορία του κου David Miller που μένει άνεργος και αποφασίζει να μετατρέψει το μεγάλο σπίτι που διαθέτει σε 6 διαμερίσματα. Για να νοικιάσει τα διαμερίσματά του βάζει αγγελία στην εφημερίδα και συζητά με τους ενδιαφερόμενους ενοικιαστές ώστε να επιλέξει τους πιο κατάλληλους. Ανάμεσα στους ενδιαφερόμενους είναι μία ανύπαντρη μητέρα, μια οικογένεια Πακιστανών προσφύγων, τρεις πολιτικά ενεργοί Παλαιστίνιοι φοιτητές, ένας άνεργος Αφρο-Αμερικανός, συνταξιούχοι, ΑμεΑ κι άλλοι.
Με ποιον νομίζετε ότι θα επιλέξει να συγκατοικήσει ο κος Miller;
Τα παιδιά των τριών σχολείων μελέτησαν τις 14 περιπτώσεις ενδιαφερομένων, συμπλήρωσαν τις «ταυτότητές» τους, τους ζωγράφισαν και έγραψαν τους διαλόγους ανάμεσα σ’αυτούς και τον κο Miller. Τέλος, δραματοποίησαν και βιντεοσκόπησαν τις συναντήσεις ενδιαφερομένων και κου Miller. Τα βίντεο των παιδιών είναι διαθέσιμα στο χώρο που μοιραζόμαστε οι τρεις συνεργάτες TwinSpace. Η διαδικασία και τα αποτελέσματα της δραστηριότητας περιγράφονται σε δύο 15-λεπτες εκπομπές (Part A & Part B) στα αγγλικά, τα πολωνικά, τα ιταλικά, τα γαλλικά, τα γερμανικά και στα ελληνικά. Κάθε ένα από τα 6 κείμενα της ραδιοφωνικής εκπομπής συνοδεύεται από το soundtrack ταινίας που προέρχεται από μία από τις 6 χώρες. παιδικό τραγούδι ή από τραγούδι παιδικής χορωδίας στην αντίστοιχη γλώσσα.
Υπεύθυνες εκπαιδευτικοί
Justyna Babiarz-Furmanek (αγγλικά, πολωνικά) - 8th Primary School of Orląt Lwowskich
Alessandra Lovato (αγγλικά, ιταλικά) - Γυμνάσιο Leonardo da Vinci
Ναταλία Τζίτζη (αγγλικά, ελληνικά) - 10ο Δημ. Σχ. Ηλιούπολης