"Digital Life Skills on ESR" - Radio Show 2

Mediafile not found

Αναρτήθηκε από: ntzitzi στις 20-04-2015

ΠεριγραφήΤο 10ο Δημοτικό Σχολείο Ηλιούπολης συμμετέχει για δεύτερη χρονιά στο European School Radio στα πλαίσια του eTwinning project «Digital Life Skills on ESR» . Η Στ' τάξη, σε συνεργασία με το Γυμνάσιο Leonardo da Vinci από την Ιταλία και το 8th Primary School of Orląt Lwowskich από την Πολωνία, ετοιμάζει 15λεπτες ραδιοφωνικές εκπομπές που μεταδίδονται στην Ευρωπαϊκή Ζώνη του Μαθητικού Ραδιοφώνου (18:00 -19:00) σε τυχαία σειρά από Δευτέρα έως Παρασκευή και αναφέρονται στα αποτελέσματα της συνεργασίας των τριών σχολείων. Κάθε εκπομπή αποτελείται από 6 σύντομα κείμενα, το καθένα από σε μια από τις ακόλουθες Ευρωπαϊκές γλώσσες: αγγλικά, ιταλικά, πολωνικά, γαλλικά, γερμανικά και ελληνικά. Στην 2η μας ραδιοφωνική εκπομπή μαθητές και μαθήτριες από τα τρία συμμετέχοντα σχολεία παρουσιάζουν το «Κοινωνικό Συμβολαίο» που συνέταξαν συνεργαζόμενοι στην πλατφόρμα του έργου (TwinSpace) χρησιμοποιώντας διαδικτυακά εργαλεία και καταλήγοντας σε μια κοινά αποδεκτή λίστα δικαιωμάτων και υποχρεώσεων τους σε μια ευνομούμενη σύγχρονη κοινωνία.

Κάθε ένα από τα 6 κείμενα συνοδεύεται από ένα παιδικό τραγούδι ή από τραγούδι παιδικής χορωδίας στην αντίστοιχη γλώσσα.
Τίτλος"Digital Life Skills on ESR" - Radio Show 2