Posted by: 6lykacharn on 23-06-2017

Contributor
Creator
Date
DescriptionΚατά τη διάρκεια του πολιτιστικού προγράμματος οι μαθητές και οι μαθήτριες διερεύνησαν και εντόπισαν τις πολιτισμικές πρακτικές των Ποντίων, διέκριναν την ποικιλομορφία των τραγουδιών και των χορών και ευαισθητοποιήθηκαν για την αξία της πολιτιστικής κληρονομιάς του Ποντιακού Ελληνισμού.

Πραγματοποιήθηκαν περίπου 25 δίωρες συναντήσεις. Μετά από την αναζήτηση τραγουδιών και χορών, επιλέχτηκαν περίπου 10 χοροί τους οποίους και διδάχθηκαν να χορεύουν.

Στις 30/3/2017 οι μαθητές και οι μαθήτριες με τους τρεις υπεύθυνους καθηγητές του προγράμματος επισκέφθηκαν την εστία της Ν. Σμύρνης, όπου παρακολούθησαν εισήγηση με θέμα τον ξεριζωμό του 1922 και ξεναγήθηκαν στους χώρους της έκθεσης.

Στις 20/6/2017, στο πλαίσιο της εκδήλωσης αποφοίτησης της Γ' Λυκείου, παρουσιάστηκαν με μεγάλη επιτυχία οι ποντιακοί χοροί.
Publisher
Subject
TitleΠολιτιστικό Πρόγραμμα 6ου ΓΕΛ Αχαρνών "Ο Πολιτισμός του Πόντου μέσα από το τραγούδι και το χορό"
Type