Ένα τραγούδι, πολλά σχολεία, ένας κόσμος!

Αναρτήθηκε από: 3dimkoryd στις 05-04-2017

ΠεριγραφήΗ φετινή εκστρατεία της Action Αid ήταν αφιερωμένη στα παιδιά πρόσφυγες και την πρόσβασή τους στην εκπαίδευση, γιατί περίπου 3,7 εκατομμύρια παιδιά πρόσφυγες δεν έχουν πρόσβαση σε καμία μορφή εκπαίδευσης.

Το σχολείο μας και φέτος πήρε μέρος στην εκστρατεία αυτή, όπου μέσω των δημιουργιών τους οι μαθητές δείχνουν έμπρακτα την αλληλεγγύη τους στα παιδιά πρόσφυγες σε κάθε γωνιά του κόσμου και στέλνουν μηνύματα αποδοχής και συνεργασίας, γιατί η ποιοτική εκπαίδευση είναι δικαίωμα κάθε παιδιού!

Οι μαθητές της Δ΄τάξης αφού άκουσαν το παραμύθι «Ο Μαχντί και ο χαρταετός του κόσμου» διακόσμησε ο καθένας τον δικό του χαρταετό και τραγούδησαν το τραγούδι «Θα είμαι πάντα εδώ»! στέλνοντας έτσι το δικό τους μήνυμα στα παιδιά πρόσφυγες . Το αποτέλεσμα της προσπάθειάς τους μπορείτε να το απολαύσετε στην παρακάτω ταινιούλα.

Παράλληλα σε συνεργασία με τους μαθητές της ΣΤ΄τάξης δημιούργησαν σύνθεση χαρταετών.

ΤίτλοςΈνα τραγούδι, πολλά σχολεία, ένας κόσμος!