3o Γυμνάσιο Αλεξ/πολης - 21η Μαρτίου 2018

Περιγραφή21η Μαρτίου:
Παγκόσμια Ημέρα Ποίησης
Παγκόσμια Ημέρα κατά του Ρατσισμού

Τιμώντας τη σημαντική αυτή μέρα, μαθητές/τριες της Β΄και Γ΄ Τάξης δημιούργησαν ομαδικές ποιητικές συνθέσεις για την πατρίδα και τους πρόσφυγες, τις οποίες και παρουσίασαν οπτικοποιημένες στη σχολική κοινότητα, σε εκδήλωση που συνδιοργάνωσαν με τις φιλολόγους κες Καπούτση Σύρμω και Κιτσάτη Μαρία.
Σε έντονα συγκινησιακή ατμόσφαιρα τα παιδιά μίλησαν για τις αναμνήσεις, τα βιώματα, τον τόπο, τους ανθρώπους, όλα τα στοιχεία που συνθέτουν στη συνείδησή τους την έννοια της πατρίδας, καθώς και για το δράμα των ανθρώπων που αναγκάζονται να εγκαταλείψουν την πατρίδα τους παρά τη θέλησή τους σε έναν αγώνα επιβίωσης. Η εκδήλωση άνοιξε με την προβολή του ντοκιμαντέρ της ActionAid «Μια ιστορία που θα σε εκπλήξει»το οποίο αποκαλύπτει ανάγλυφα τη διαχρονικότητα του φαινομένου της προσφυγιάς μέσα από τις ιστορίες προσφύγων Μικρασιατών του 1922 και Σύρων των τελυταίων ετών. Εκτός από τα δικά τους ποιήματα, τα παιδιά απέδωσαν επίσης στα ελληνικά και παρουσίασαν το ποίημα του Brian Bilston «Πρόσφυγες», καθώς και αποσπάσματα από το εκπαιδευτικό υλικό της Ύπατης Αρμοστείας για τους Πρόσφυγες «Μονόλογοι από το Αιγαίο» και «Παιδιά Πρόσφυγες».
Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο υλοποίησης του Σχεδίου Erasmus+ KA1 «Χτίζοντας γέφυρες, όχι τείχη!», που αναπτύσσεται στο σχολείο μας κατά το σχολικό έτος 2017-18.
Τίτλος3o Γυμνάσιο Αλεξ/πολης - 21η Μαρτίου 2018