10o Γυμν.Αχαρνών: Συνομιλίες στην Ιερουσαλήμ (Μέρος 2ο:Επιτάφιος-Ρίτσου)

Posted by: 10gymach on 23-07-2017

ContributorΓούναρη Κατερίνα
CoverageΣχ. έτος 2013-2014
CreatorΠαπαδοπούλου Έλλη
Date20 May 2014
DescriptionΣυνομιλίες στην Ιερουσαλήμ (Μέρος 2ο:Επιτάφιος-Ρίτσου)
Στα πλαίσια του πολιτιστικού προγράμματος «Συνομιλίες στην Ιερουσαλήμ», που εκπονήθηκε στο σχολείο μας κατά το σχ. έτος 2013-2014, με στόχο την συνομιλία κειμένων της Αγίας Γραφής με κείμενα άλλων εποχών, .πραγματοποιήθηκε επταήμερη εκπαιδευτική επίσκεψη στους Αγίους Τόπους-στην Ιερή Πόλη της Ιερουσαλήμ.
ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ : Συνομιλία «Επιτάφιου» του Γ. Ρίτσου με τα Ευαγγελικά Κείμενα της Καινής Διαθήκης και απαγγελία αποσπασμάτων του ποιήματος μέσα σε Ιερούς Χώρους που επισκεφθήκαμε και προσκυνήσαμε κατά την εκπαιδευτική εκδρομή στους Αγίους Τόπους.
Η Εκπαιδευτική Ομάδα αποτελούνταν από τις καθηγήτριες: Γούναρη Κατερίνα, θεολόγος
- Νάση Ερμιόνη, φιλόλογος - Παπαδοπούλου Έλλη ,θεολόγος - Τσαπάνου Λένα, φιλόλογος
Τα ονόματα των συμμετεχόντων μαθητών αναφέρονται στο πρώτο video «Συνομιλίες στην Ιερουσαλήμ».
Ευχαριστούμε θερμά:
-Τον Πατριαρχικό Επίτροπο στο Πατριαρχείο Ιεροσολύμων Σεβασμιότατο Μητροπολίτη Καπιτωλιάδος κ.κ. Ησύχιο για την πρόσληση και την πατρική φροντίδα και φιλοξενία που μας πρόσφερε καθ΄ όλη τη διάρκεια της παραμονής μας στους Αγίους Τόπους και
-Τον Σεβασμιότατο Μητροπολίτη Ιλίου, Αχαρνών και Πετρουπόλεως κ.κ. Αθηναγόρα για την πολύτιμη στήριξη, χωρίς την οποία η πραγματοποίηση της εκδρομής θα ήταν ανέφικτη.
Languageel
Publisher10ο Γυμνάσιο Αχαρνών
SubjectΓυμνάσιο Αχαρνών Ιερουσαλήμ Επιτάφιος Ρίτσος Ευαγγελικά Καινή Διαθήκη
Title10o Γυμν.Αχαρνών: Συνομιλίες στην Ιερουσαλήμ (Μέρος 2ο:Επιτάφιος-Ρίτσου)