Αλληλεγγύη

Αναρτήθηκε από: ainikolaki στις 28-10-2017

ΠεριγραφήΟι μαθητές, οι εκπαιδευτικοί και οι γονείς του 13ου Δ.Σ. Χαλανδρίου είχαμε την ευκαιρία κατά την προηγούμενη σχολική χρονιά να φιλοξενήσουμε στο σχολείο μας και στην τοπική κοινότητα 4 προσφυγόπουλα από τη Συρία. Μέσα στο πλαίσιο των εργασιών μας για το πρόγραμμα Erasmus+ "For a greener world...let the children act!", θεματική ενότητα "Αλληλεγγύη", οι μαθητές του σχολείου μας συνέθεσαν ένα τραγούδι για την αλληλεγγύη, το οποίο πήρε μέρος στον διαγωνισμό του Ευρωπαϊκού σχολικού ραδιοφώνου. Επίσης, έφτιαξαν κι αυτή τη μικρή ταινία, η οποία παρουσιάστηκε στη Λιθουανία, στην τελευταία κινητικότητα του προγράμματος. Τόσο το τραγούδι όσο και η ταινία είναι αφιερωμένα στα 4 προσφυγόπουλα που σαν αποδημητικά πουλιά στάθηκαν για λίγο στο μέρος μας, και σε όλους τους πρόσφυγες που έχουν χάσει το σπιτικό τους.
ΤίτλοςΑλληλεγγύη