Let's Do It Greece 2017

Αναρτήθηκε από: dimtaxiar στις 03-04-2017

ΠεριγραφήΜε αφορμή τη συμμετοχή του σχολείου μας στην  Εβδομάδα Εθελοντισμού "Let's Do It Greece 2017" οι μαθητές μας ενημερώθηκαν από τη Δ/ντρια Ελένη Τζαβέλλα για τις σύγχρονες αντιλήψεις και πρακτικές για τη διαχείριση και τη μείωση των απορριμμάτων  με βασικούς στόχους την αειφορία και την προστασία του περιβάλλοντος. Παρακολούθησαν ειδικά για την ηλικία τους ενημερωτικά  βίντεο και στη συνέχεια ανέλαβαν τα ίδια δράση στον προαύλιο χώρο του σχολείου.
Οι μαθητές είχαν τη δυνατότητα να συμμετάσχουν ενεργά στις διάφορες δράσεις που οργάνωσαν οι δάσκαλοί τους:
Νίκος Μιχαλόπουλος: Η Λαίμαργη φάλαινα του Τριβιζά. Αφήγηση, προβληματισμός,  ζωγραφική, κολλάζ
Γιώργος Λάμπας: Κομποστοποίηση. Θα φτιάξουμε το δικό μας λίπασμα.
Ευαγγελία Κουτσή, Ειρήνη Κουντούλα, Μαρία Δαραμάρα: Επαναχρησιμοποίηση υλικών σε νέες εφαρμογές. Φτιάξαμε μολυβοθήκες αλλά και διακοσμητικά για ρεσώ με διάφορα βαζάκια.
Βασίλειος Γεωργολόπουλος, Μαρία Δημουλά, Γεώργιος Λάμπας: Ανακύκλωση χαρτιού. Ανακυκλώσαμε παλιό χαρτί και φτιάξαμε καινούριο για να το χρησιμοποιήσουμε στην κατασκευή Πασχαλινών καρτών.
Ειρήνη Σίμου, Δημήτριος Τέλιος: «ΓΗ SOS». Οι μαθητές σχημάτισαν με τα σώματά τους την φράση αυτή και στη συνέχεια χόρεψαν το τραγούδι «Αν όλα τα παιδιά της γης».
ΤίτλοςLet's Do It Greece 2017